Prečo mačky vládnu internetu?

Autor: Veronika Rusnáková | 8.3.2016 o 1:00 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  505x

4500 rokov. Tak dlho trvá spolužitie mačky s človekom. Počas tohto obdobia mali mačky rôzne postavenie. Boli zbožňované, ale aj zatracované.

Dnes zažívajú v mnohých kútoch sveta, no najmä na internete, svoju renesanciu. Ak chcete byť hviezdou internetu potrebujete mačku. Použite mobil a natočte s ňou video alebo ju odfoťte a fotky zverejnite na Facebooku. 

Prečo sú v dnešnej dobe také populárne? Prečo nie práve psy, verní priatelia človeka?

Keď sa obrátime na prírodné a sociálne vedy, naskytne sa nám zopár odpovedí. Po prvé je to vecou evolúcie. Mačky majú veľké oči, malé nosy a hlavu v tvare aký má aj ľudské dieťa. Po druhé pre majiteľov mačiek je internet ako park pre psičkárov. Kde inde môžu zdieľať svoju posadnutosť než tam.
Tieto odpovede sú zábavné, ale ťažko presvedčia. Ako alternatívu môžeme použiť Jungovú a Freudovú psychoanalýzu, ktorí sa pre vysvetlenie obrátili na históriu, najmä na to, že mačky nájdeme už v dávnej mytológií. Historici a archeológovia ich nazývajú ikonami, artefaktmi a talizmanmi. Prvé mačky sa objavili už v starovekom Egypte na stenách pyramíd, kde Bastet bohyňa plodnosti a ženskosti mala mačaciu hlavu a ľudské telo. Nórska bohyňa plodnosti Freja je zobrazovaná na voze ťahanom dvoma mačkami. A grécka bohyňa lovu Artemis sa na mačku menila. 

Niektorí vedci si ich obľúbenosť spájajú s nezávislosťou

Na rozdiel od psov, ktorí sú vernými priateľmi človeka, si mačka o pozornosť žiada, keď sama chce. Ak sa sami rozhodnú, sú neskutočne prítulné a príjemné na dotyk. Ak sa tak nerozhodnú, máte smolu.
Až v stredoveku začali byť spájané s diablom. Prenasledovanie čarodejníc bolo tiež prenasledovaním ženskej psychologickej nezávislosti. Jej symbolom bola čierna mačka, ktorá aj dnes prináša nešťastie, ak skríži vašu cestu. 
Na internete mačky už dávno stratili negatívne konotácie. Sú zobrazované aj ako „meme“, čo je anglický názov pre ironický obrázok doplnený vtipným textom, ktorý sa odvoláva na aktuálne udalosti, situácie zo života, či konanie ľudí. 

Popularita mačiek pre niektorých znamená viac než len zábavu. Dá sa povedať, že ide o evolúciu v myslení. Obrázky s mačkami reprezentujú zmenu v našej kolektívnej mytológií. Oslavujú nezávislosť internetu ako média, ktoré prináša slobodu komunikácie rôznymi spôsobmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Géza Röhrig spomína, že oscarového Saulovho syna pred dvoma rokmi na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?